واقعی شدن قیمت سوخت سبب جذب سرمایه در بخش انرژی‌های پاک می‌شود

واقعی شدن قیمت سوخت سبب جذب سرمایه در بخش انرژی‌های پاک می‌شود

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری، در دیدار با گروهی از نمایندگان مجالس ملی و سنای فرانسه به موضوع تغییر اقلیم و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا تلاش کرده تا استقلال خود را از آمریکا حفظ کند و این موضوع ستودنی است.
وی با طرح این موضوع که واقعی کردن قیمت سوخت در ایران، عامل مهم جذب سرمایه‌گذاری در توسعه انرژی‌های پاک به‌وسیله بخش خصوصی است، افزود: هزینه‌ کردن درآمد حاصل از قیمت‌های کنونی در بخش حمل‌ونقل عمومی، از اقدام‌های اساسی در بهینه‌سازی مصرف سوخت فسیلی و کاهش گازهای گلخانه‌ای است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ظرفیت استفاده از انرژی خورشیدی در ایران تصریح کرد: با توجه به این‌که در ایران، ۳۰۰ روز آفتابی داریم این کشور ظرفیت عظیم تولید انرژی خورشیدی را دارد.
کلانتری ضمن اشاره به سهم مشارکت ملی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان ۴ درصد در کنوانسیون تغییرات اقلیمی، به اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف انرژی ابلاغی رهبر معظم انقلاب اشاره و عنوان کرد: اجرایی شدن این سیاست‌ها در مسیر بهینه‌سازی مصرف انرژی، کاهش بیشتری را اعمال خواهد کرد.
وی از خروج شرکت فرانسوی توتال از پروژه پارس‌جنوبی و نیز عدم انتقال تکنولوژی‌های نوین خودروسازی از جانب شرکت‌های فرانسوی برای کاهش مصرف سوخت و افزایش کیفیت خودروها اظهار تاسف کرد.
در این جلسه طرف فرانسوی، علت خروج شرکت توتال را فشار آمریکایی‌ها اعلام کرد و گفت: آن شرکت در حوزه‌های زیست محیطی علاقه‌مند همکاری است و پیگیر توافق‌های دوجانبه سال ۲۰۱۶ بین وزرای امور خارجه و محیط زیست فرانسه با سازمان متبوع خواهند بود.