تلاش اندونزی برای خرید نفت بدون دلار

تلاش اندونزی برای خرید نفت بدون دلار

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، یک سند مناقصه نشان داد که شرکت دولتی پرتامینای اندونزی تلاش می‌کند با استفاده از ارزهایی غیر از دلار آمریکا، نفت خام را برای تحویل در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی خریداری کند.
این حرکت دولت اندونزی به عنوان ابزاری برای کاهش کسری کنونی حساب‌ها ناشی از افزایش قیمت نفت و همچنین برای حفظ جریان پول ملی اندونزی (روپیه) در نظر گرفته می‌شود.
اندونزی قصد دارد ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت کم گوگرد (شیرین) تولیدی در غرب آفریقا، مالزی، ویتنام یا برونئی را که با ارزهایی همچون یورو، روپیه اندونزی، یوان چین، ین ژاپن و ریال عربستان قیمت‌گذاری شده باشد، خریداری کند.
مناقصه یاد شده دیروز (دوشنبه ۳۰ مهرماه) پایان یافت. به گفته برخی منابع، پرتامینا چند پیشنهاد فروش نفت با ارزهایی غیر از دلار دریافت کرده است، اما برخی از فروشندگان تصمیم گرفته‌اند همچنان پیشنهادهای خود را با دلار قیمت‌گذاری کنند.
دلار آمریکا ارز اصلی در تجارت بین‌المللی نفت است، اما با توجه به استفاده سیاسی دولت آمریکا از این ارز، برخی کشورها از جمله چین و روسیه، برای استفاده از ارزهای دیگر تمایل نشان داده‌اند.